| Dryg 10 år som miljöcertifierat företag! |
Att hyra bil innebär att bilen används när den verkligen behövs. Hyrbilen ger dig full flexibilitet. Möjligheten att kombinera flera sätt att resa, att hyra bil istället för att ha en egen bil eller att äga en liten och hyra en stor bil på semestern är bra alternativ ur ett miljöperspektiv.
Vårt miljöarbete började på allvar 1998 som en fortsättning på vårt kvalitetsarbete, och ledde fram till ISO 14001-certifiering 1999. Sedan dess har vi omcertifierats tre gånger, och miljöarbetet har blivit en naturlig del av vår verksamhet. Förra året firade vi vårt 10-årsjubileum med ett fördjupat samarbete med Naturskyddsföreningen då vi gav ett bidrag till deras viktiga arbete och samtidigt stimulerade efterfrågan på miljöbilar. Vi har 70% miljöbilar i vår bilpark, och hela bilparken släpper i genomsnitt ut 92,2 gram koldioxid per kilometer (2010-06-30), betydligt under miljöbilskravet på 120 g/km och riksgenomsnittet 165 gram (2009). Boka en miljöbil nästa gång! Välj mellan sex modeller, bland annat populära Volkswagen Golf etanol och nya gasbilen Volkswagen Passat Ecofuel. | Miljömärkt bilvård och Svanenmärkta biltvättar |
Våra bilar genomgår ett omfattande rengörings- och kontrollprogram före varje hyrestillfälle. Vi använder miljömärkta produkter för biltvätt och avfettning. Våra biltvättar på Arlanda och Landvetter är Svanenmärkta. Regelbunden service och rätt däcktryck bidrar till att spara bränsle. Om ditt företag vill följa upp tjänsteresornas miljöpåverkan kan vi erbjuda omfattande miljöstatistik över bränsleförbrukning och utsläpp av koldioxid, koloxid, kväveoxid och partiklar.
Kontakta oss gärna på sales@europcar.se för mer information. |